2019. már 19.

A mai nap színházi ajánlatai – március 19.

írta: Sólyom Bátor
A mai nap színházi ajánlatai – március 19.

Szórakoztatónak ígérkezik ez a színházi nap.

Interaktív gyerekelőadás

Társas játék / Vörösmarty Színház, Székesfehérvár / 10 óra

A Vörösmarty Színház produkciója nem is előadás, inkább társasjáték. A forma a Mentőcsónak Szociopoly , Menekülj okosan!  és Cím nélkül című játékaiból ismerős lehet, de ott felnőttel játszanak, és a játék célja, hogy a mélyszegénységben élők, a migránsok és a hajléktalanok helyzetét a saját bőrünkön egy játék keretén belül megtapasztaljuk. A székesfehérváriak vállalása inkább a gyerekek szórakoztatása.

Két csoportot alakítanak a gyerekekből, akik kitalálják, megszavazzák, melyik állatnevet veszik fel, és akik egy dobókockás játék résztvevői lesznek. A cél, hogy a közös élelmüket rejtő helyet (faodú, bokor, barlang, patak...) először érjék el. Az oda vezető út sok buktatót tartalmaz, amiket énekkel, kirakóval, akár ugrálós játékkal, találós kérdések megfejtésével lehet végigjárni. Egyéni, néhány fős és teljes csoportok alakulnak, érdekszövetségek, szavazások, a siker elérésében a közös biztatás sokat jelent! – áll a színlapon. Izgalmas kalandnak ígérkezik, ami egyben azt is jelenti, hogy Székesfehérváron úgy gondolják, nem csak klasszikus történetekkel lehet színházba csábítani és ott tartani a gyerekeket.

Gyerek, báb

A halhatatlanság országa / Fabók Mancsi Bábszínháza / 10 óra és 14:30, Jászai Mari Színház, Tatabánya

Fabók Mariann nem mindennapi karriert futott be: hosszú évekig a Miskolci Nemzeti Színház színésznője volt, közben nyelvvizsgát tett tájszólásból és elkezdett először gyerekelőadásokat csinálni. Az első munkája volt A halhatatlanság országa. Róla mondták, hogy a bábművészet mágusa, és tényleg: pajkosság és erő van minden előadásában, akár gyerekeknek, akár felnőtteknek szól. Él és ragyog: kiszól és beszól előadás közben, a vásári bábjáték nagymestere.

a_halhatatlansag_orszaga_11.jpg

A halhatatlanság országa egy székely mese, amelynek az eredetijében a halhatatlanságot kereső királyfi végül legyőzi a halált, és boldogan él örökké a halhatatlanság királynőjével.  Ez ügyben érdemes megnézni a Vaskakas Bábszínház és Szálinger Balázs átiratát, amit óvodás korosztálytól ajánl a győri színház, ott az életunt királyfi egy szép képben meghal. A Vaskakas előadása súlyos tanítás, Fabók Mancsié kristálytiszta szórakozás.

Tánc, báb

A tó / Trafó, Budapest / 19 óra, Jurányi Ház

Kálmán Eszter A hattyúk tava motívumait felhasználó rendezése utolsó alkalommal látható, nem érdemes lemaradni róla. Bercsényi Péter mozgással és bábokkal, Dányi Viktória mozgással hoz létre egy különös világot.

ato_kalmaneszter_2016_268_3.jpgBercsényi Péter és Dányi Viktória A tó előadásban (fotó: Vermes Kata)

Báb és test, bábos és táncos versengenek egymással, vagy épp alkotnak egységet, mígnem eltűnnek a határok élő és élettelen között. Küzdenek egymással, keresik egymást, játszanak és átváltoznak egy tükörsima felületen, amelyet bármelyik pillanatban felkavarhat egy hívatlan harmadik – áll a színlapon.

Komédia

A hattyú / Örkény Színház, Budapest / 19 óra

Ez egy egészen más hattyú: Molnár Ferencé. Polgár Csaba szórakoztatóan és szellemesen, de a legkevésbé sem elkönnyítve állítja színpadra ezt a messzi korokba vezető történetet  Az Örkény színészei pedig ismét remekelnek, ahogy Kákonyi Árpád zeneszerző is.

hattyu_07.jpgTenki Réka, Csákányi Eszter és Mácsai Pál az előadásban (fotó: Mészáros Csaba)

Monodráma

Kádárné balladája / Vígszínház / 19:30, Házi Színpad

Csoma Judit immár hatodik éve szerepel az Egy komcsi nyanya vagyok! előadásában, ami ugyanezt a korszakot mutatja be egy nő szemével, amit Korniss Mihály Kádár János feleségének szemszögéből írt meg, és Hűvösvölgyi Ildikó adja elő.  A szemünk láttára szikkad legendává egy saját történet nélküli nő története. A Kádár-korszak first ladyje a sötétségben, börtönök és kongresszusi paloták kongó labirintusában nem kérdez, nem akar, nem kételkedik. Szolgál. Kornis szövege az ő némaságát bírja szóra – olvasható a színlapon Telihay Péter rendezéséről, amit idén mutatott be a Vígszínház.

Szólj hozzá

ajánlás